Photo: FILE

Ballarat and District golf results for Wednesday, 3 March

March 3, 2021 BY

Ballarat Golf Club

Saturday, 27 February – Women, stableford

1st – M Halsall 38/37, 2nd – W Thomas 21/37

NTPs – 6th – J Forbes, 17th – P Williamson

Saturday, 27 February – Men, stableford

A Grade – 1st – C Heap 9/40, 2nd – H Jaensch 5/40, 3rd – T Shearer 5/39

B Grade – 1st – L Caldwell 12/43, 2nd – J Tree 12/41, 3rd – J Morcombe 14/40

C Grade – 1st – J Coutts 24/44, 2nd – K Malcolm 24/39, 3rd – G Leslie 24/39

Ball rundowns – P Davidson 11/39, B Jeffrey 12/39, R Lawrence 10/39, A Burns 14/38, J Clark 31/38, P van Schie 17/38, G Waldron 13/38, R Humphries 12/38, W Hines 4/38, P Curry 15/38, N Bright 11/38, J Reale 16/38, J King 17/38, M James 18/37, G Brown 11/37, G Reed 12/37, J Kent 11/37, L Facey 21/37, B Stevens 7/37, K Bailey 13/37, B McDonald 14/37, G Turnbull 18/37, T White 14/36, D Jennings 8/36, J Hill 24/36, T Stacey 15/36, G Mercer 11/36

NTPs – 6th – W Hines, 8th A Grade – D Hammill, B Grade – G Turnbull, C Grade – J Trewin, 11th – P Thompson, 17th – A Grade – N Brennan, B Grade – R Harris

Thursday, 25 February – Open stableford

A Grade – 1st – J Matthews 7/41, 2nd – N Watene 10/40, 3rd – T Christoffersen 9/38

B Grade – 1st – RSchwanker 13/40, 2nd – C McCurry 13/40, 3rd – A Burns 15/38

C Grade – 1st – A Casement 21/43, 2nd – C Andrews 24/39, 3rd – R Lockett 20/39

Ball rundowns – S Bibby 8/38, M Catterson 26/38, T Brady 18/37, J Creek 18/37, R Jones 18/37, P Brightly 20/36, S Burns 3/36, P Fletcher 18/36, M Hunter 9/36, B Davis 18/36, C Wilkins 17/36, M Hallahan 15/36, G Cameron 13/35, G Hucker 11/35, R Cassells 11/35

NTP – 17th – R Schwanker

Wednesday, 24 February – Men, stableford

A Grade – 1st – C Robertson 8/38, 2nd – G Wilson 10/36, 3rd – L Mitchell 7/36

B Grade – 1st – C Hunter 17/37, 2nd – D Roache 24/35, 3rd – L Gilmore 26/35

Ball rundowns – T Hipke 12/35, M Catterson 27/34, C Andrews 24/34, T Spiers 11/34, G Mercer 11/34, C McKerrow 15/33, L Hearn 13/33

NTP – 17th – T Spiers

Wednesday, 24 February – Women

A Grade – 1st – J Sewell 25/45, 2nd – W Thomas 21/38, 3rd – K Erbacher 21/38

B Grade – 1st – A Puvanendran 29/38, 2nd – F Butcher 34/38, 3rd – J Cossins 27/36

C Grade – 1st – S Burns 40/39, 2nd – J Templar 45/37, 3rd – J Taylor 39/37

Ball rundown – B Oliver 26/36, L Gray 25/36, P Twaits 45/36, S Shorten 28/35, A Widdison 27/35, A French 45/35, M van den Broek 28/34, P Williamson 32/34, D Fulton 34/34, M Carr 20/34, D Rogers 20/34, L Perrin 27/33, J Fry 35/33

NTPs – 6th A Grade – P Williamson, B Grade – A French, 8th – S Byrne, 11th – J Fry, 17th – C Schiltz

Tuesday, 23 February – Open stableford

A Grade – 1st – S Day 4/40, 2nd – N Lock 10/39, 3rd – A Bending 10/39

B Grade – 1st – I Forbes 13/38, 2nd – R Thurman 15/37, 3rd – P Packham 13/37

C Grade – 1st – T Brady 19/41, 2nd – G Jenkyn 24/40, 3rd – D Kilpatrick 26/40

Ball rundowns – K Boast 20/39, J Romeril 9/37, E Christopher 19/37, P Roberts 27/36, A Nykoluk 23/36, C McCurry 13/36, D Meehan 15/36, H Chaudhary 11/36, G Ross 21/35, P Murphy 2/35, R Hadler 23/35, R Schwanker 13/35, G Knight 31/35, E Dawe 13/35, M Daunt 30/34, G Butcher 30/34, A Scott 18/34, A Hadler 5/34

 

Bannockburn Golf Club

Saturday, 27 February – Par

A Grade – 1st – M McLaren +2, 2nd – C Kitchen +1, 3rd – M Satchell -1, 4th – M Pfarrer -1, 5th – J Harmon -1, 6th – B Moritz -2

B Grade – 1st – H Donaldson +6, 2nd – W O’Donnell +4, 3rd – N Moskaljuk +3, 4th – P Stanton +1, 5th – B Hughes -1, 6th – T Robins -1, 7th – J Peterson -1

NTPs – 3rd – T Salter, 8th – A Gulino, 15th – A Gulino, 17th – H Donaldson.

Mid-week – 1st – J Bishop on c/b 36, 2nd – McLaren 36,3rd – G Moosbrugger 34, 4th – D Van Den Bosch 33, 5th – J Donahue 32

Chicken run – M McLaren on c/b 19 to M Brown 19

Wednesday, 24 February – Women, stableford, last round summer cup

1st – S Moosbrugger 37pts, 2nd – J Peterson 35pts, 3rd – A Pfarrer on c/b 33pts, 4th – E Lynch 33pts

NTP – 3rd – P Graham

Magpie – 15th – S Moosbrugger

 

Midlands Golf Club

Wednesday, 24 February – Women, stroke, 2nd round championships, Beth Campbell

A Grade – 1st – H Leach 68, 2nd – R Cator 69

B Grade – 1st – J Guest 66, 2nd – C O’Neil on c/b 75

C Grade – 1st – C Ryan on c/b 70, 2nd – J Oliver 70

NTPs – 3rd – V Hackett, 11th – J Morrison, 16th – C Stephens

Best 9 holes (10-18) – J Guest 32

Birdies – V Hackett 3rd, P Bandy 3rd, J Hopper 15th

Pro balls – D Sparkman, A Jelbart, S Mitchell, M Healey, V Green, P Bandy, G Skinner, E Kennedy, J Miller. G Barnett

 

Mount Xavier Golf Club

Saturday, 27 February – Stableford, summer cup round 3

A Grade – 1st – B Foster 38, 2nd – T Clarke 37, 3rd – Y Lubis-Wheeler 35

B Grade – 1st – M Grace 42, 2nd – J Conner 41, 3rd – P Kelly 39

C Grade – 1st – B Quick 41, 2nd – G Giles 40, 3rd – H Nguyen 39

Women – 1st – E Frawley 38, 2nd – A Glenwright 36, 3rd – J Carter 35

Women 9 holes – E Frawley 21pts

Best of the rest – Z Nicholls, A Klein, R Murry, W Hoare, R Moss, S Gladman

NTPs – 2nd – H Nguyen, 3rd – B Sullivan, 5th – T Clarke, 10th – D Connor, 12th – M Puvanendran, 16th – M Grace, 18th – T Clarke

Punter – R Murray

Ferret – L Smith

Tuesday, 23 February – Stableford

1st – J Toerning 25/39, 2nd – T Edwards 8/38, 3rd – R Storey 11/37

Best of the rest – B Sullivan, T Heagney

NTPs – 2nd – T Edwards, 14th – J Carter, 16th – S Rajki, 18th – V Demasi

Ferret – C McPhan

 

RACV Goldfields Creswick

Saturday, 2 February – Stableford, Privilege Cup

Overall winner – N Taylor 43

A Grade – 1st – N Taylor 43, 2nd – W Van Rossum 40

B Grade – 1st – K Atkinson 40, 2nd – F Erkamps 38

Place getters – H Chaudhary 38, C Perry 38, J Green 38, S Leonard 37, M Lang 35, G Raworth 35, B Richards 34

Front 9 winner – W Van Rossum

Back 9 winner – N Taylor