Photo: FILE

Golf results for Wednesday, 8 January

January 8, 2020 BY

Ballarat Golf Club, Sunday, 5 January, Open single stableford

1st – A Nikoluk 24/40, 2nd – H Murphy 16/35

Ball comp – R Wilson 34, J Cull 34

Saturday, 4 January – Stroke, monthly medal

A Grade – A Grade – 1st – R Smith 5/69, 2nd – T Clayton on c/b 1/71, 3rd – D Power 9/71

B Grade -1st – A Bending 14/68, 2nd – B Jeffery on c/b 14/69, 3rd – C Bryce 15/69

C Grade – 1st – W McKnight 20/70, 2nd – P Curry 20/72, 3rd – B Sidebottom 21/71

Blue Tees – 1st – D Moody on c/b 22/64, 2nd – L Facey 21/64, 3rd – N Watene on c/b 11/68

Women – 1st – K Johnston 15/71, 2nd – A Townsend on c/b 28/72

Monthly medal January – playoff between Rob Smith, Ben Jeffery and Cam Bryce

Monthly medal December winner – Mark Bibby

NTPs – 6th – men – S Phillips, women – K Johnston, 8th – A Grade – M Park, B Grade – T Beames, C Grade – A Crellin, 11th – L Walker, 17th – A Grade – G Roberts, 17th – B Grade – J Trewin, 17th – women – M Cassidy

Thursday, 2 January – 18 Hole & 9 Hole single stableford

A Grade – 1st – D Bennett 7/39, 2nd – D Staples -2/38, 3rd – J Neil on c/b 10/37

B Grade – 1st – D Ringin on c/b 14/39, 2nd – R Hins on c/b 13/39, 3rd – T Hipke on c/b 14/39

C Grade – 1st – 1st – G Jenkyn 29/42, 2nd – J Foster 23/41, 3rd – T Kilderry 39/40

Ball comp – N Maddock 37, L Mitchell 37, N Lock 37, J Horn 37, R Lawrence 38, D Welch 39, G Wood 39, P Fletcher 39

Tuesday, 31 December – New Year’s Eve open stableford

A Grade – 1st – I Forbes 12/41, 2nd – W Graham 12/39, 3rd – J Kent 11/37

B Grade – 1st – L Gow on c/b 14/41, 2nd – T Hipke 15/41, 3rd – D Baillie 17/39

C Grade – 1st – P Wittaker on c/b 18/38, 2nd – B Sidebottom 21/38, 3rd – P Faull on c/b 34/37

Ball comp – R Rosenow 38, R Wallace 36, P Netherway 38, J Corbett 36, M Vallance 37, B Anstey 36, R Mcdowell 36, B Anderson 36, M Hunter 36, K Malcolm 36, R Buckingham 36, G Jenkyn 36, B Puvanendran 36, N Brown 36

 

 

Bannockburn Golf Club, Saturday, 4 January – Three clubs, stableford

1st – B Hughes 44, 2ns – B Harmon 39, 3rd – R Toyne, 4th – M Doherty 37, 5th – A Lennon 37, 6th – G Armstrong 36, 7th – V Graham 36, 8th – A Richards 35, 9th – B Moritz 35

NTPs – 3rd – D Van Den Bosch, 8th – M Doherty, 10th – M Doherty, 17th – A Scott

Birdie hole – 3rd – G Armstrong 14 balls

Mid-week – 1st – R Toyne 41, 2nd – B Hughes 36, 3rd – G Armstrong 36, 4th – D Armstrong 36, 5th – G Moosbrugger 33

NTPs – M Doherty, J Donoghue

9 holes – A Joyce 12

Chicken Run – G Moosbrugger 23

 

Buninyong Golf Club, Tuesday, 31 December – Women, stableford

1st – B McGuinness 35pts, 2nd – D Addison 34pts, 3rd – J Gow on c/b 33pts

Ball comp – C Dovaston, Carmel Hatton

Hidden holes – J Gow

NTPs – 12th – N Prato, 17th – P Nolan

Par – 17th – P Nolan

Chip-in – D Addison

 

Mt Xavier Golf Club, Saturday, 4 January – Monthly medal

A Grade – 1st – S Millar 77/9/68, 2nd – Y Lubis-Wheeler 79/10/69, 3rd – N Edwards 78/9/69

B Grade – 1st – T Heagney 84/17/67, 2nd– B Quick 86/18/68, 3rd – P Vennell 82/14/68

C Grade – 1st – D Millar 97/32/65, 2nd – R Fugiel 91/25/66, 3rd – R Hawker 103/35/68

Best of the rest – J Bartlett, P Kelly, W Hoare, R Story, D Jones, B Hancock

Monthly medal winner – Deakin Millar

NTPs – 2nd – T Steele, 3rd – H Reus, 5th – S McGregor, 9th – D Foster, 10th – A Saunders, 12th – J Bartlett, 14th – K Kelly, 16th – B Hancook, 18th – N Edwards

Punter – K Kelly

Ferret – R Fugiel

Sandy – R Storey

Tuesday, 31 December – Stableford

1st – J Bartlett on c/b 19/42, 2nd – B Sullivan 24/42, 3rd L Skrypko 4/41

Best of the rest – W Hoare, R Murry

NTPs 14th – B Klein, 18th – D Cookson

Ferret – P Vennell,

Sandy – B Quick

 

Snake Valley Golf Club, Sunday, 5 January – Single stroke, monthly medal

Men – 1st – M Wynne 88/18/70, 2nd – G Wolfernden 97/25/72

Women – 1st – E Rodgers 101/25/76, 2nd – C O’Dea 102/25/77

Monthly medal winner – men – M Wynne

Monthly medal winner – women – E Rodgers

NTPs – 3rd – K Brierley, 5th – K Brierley

Magpie Balls – 1st – T Clark, 2nd – N Clifford, 4th – A Carson, 5th – K Brierley, 6th – T Hearn, 7th – A Curtain, 8th – A Curtain, 9th – M Wynne

Straightest Drive – men – W Christie, women – C O’Dea

Birdie balls – K Brierley, J Fraser, J Duncan, Da Gay, W Currie, C McCarty, M Wynne and T Hearn