Victorian Longboard Titles begin

May 6, 2021 BY

Ben Considine shows his style in round 1 of the Victorian Longboard Titles. Photo: ZAC LOVELESS/SURFING VICTORIA

ROUND 1 of this year’s Victorian Longboard Titles began in good conditions over the weekend at 13th Beach.

Waves were in the 2-3 foot range, and winds were favourable for both days of competition.

Leaving everyone in the heat in a combination situation and taking full advantage of the lefts on offer, Barwon Heads surfer Ben Considine walked away with a win in the Open Mens Logger division, posting a combined heat total of 19.37, posting two excellent scores of a 9.50 and 9.87 (out of a possible 10).

“The waves were fun all weekend,” Considine said. “I’m stoked to come out with the win.”

High scores were also posted within the Open Women’s Loggers division, with Bea Conroy taking the win. Conroy posted scores leading her to a heat total of 15.60, leaving Emma Webb in second position chasing a 7.11 and Eglantine Balland in third position.

“The conditions were nice,” Conroy said. “I’m stoked that we got some waves.”

Open Women’s Longboards
1st Bea Conroy (Point Lonsdale) 12.33
2nd Emma Webb (Jan Juc) 10.07
3rd Eglantine Balland (Carrum) 6.57
4th Natalie Van Der Heyden (Cape Woolamai) 4.94

Open Men’s Longboards
1st Andrew Burgan (Cowes) 16.30
2nd Ben Considine (Barwon Heads) 15.93
3rd Will Cousins (Torquay) 13.20
4th Ethan Harbinson (Torquay) 6.77

Open Men’s Loggers
1st Ben Considine (Barwon Heads) 19.37
2nd Chad Mclauchlan (Ocean Grove) 14.60
3rd Will Cousins (Torquay), 13.17
4th Mathew Robertson (Armstrong Creek) 11.47

Open Women’s Loggers
1st Bea Conroy (Point Lonsdale) 15.60
2nd Emma Webb (Jan Juc) 14.67
3rd Eglantine Balland (Carrum) 5.33

Over 40 Men’s Longboards
1st Greg Brown (Jan Juc), 10.40
2nd Chris McSween (Ocean Grove), 8.74
3rd Tomaso Bellisai (Mornington), 8.24
4th Yestin Griffiths (Drysdale), 6.20

Over 40 Women’s Longboards
1st Emma Webb (Jan Juc), 14.34
2nd Natalie Van Der Hetden (Cape Woolamai), 8.54
3rd Jacquie Chambers (Surf Beach), 7.70
4th Penelope Andrews (Geelong), 3.37

Over 50 Men’s Longboards
1st Greg Brown (Jan Juc) 16.16
2nd Brian Kuit (Torquay) 11.60
3rd Grant Hutchins (Barwon Heads) 10.93
4th Brett Lalor (Apollo Bay) 8.23

Over 50 Women’s Longboards
1st Heather Peck (Ocean Grove) 11.13
2nd Gayle Renzenbrink (Queenscliff) 10.43
3rd Jenene Nelson (Black Rock) 4.60
4th Carolyn Lalor (Apollo Bay) 2.20

Over 40 Men’s Loggers
1st Tim Edwards (Point Lonsdale) 11.06
2nd Tomaso Bellisai (Mornington) 10.33
3rd John Ayton (Torquay) 6.73
4th Chris McSween (Ocean Grove) 6.00

Over 40 Women’s Loggers
1st Anna Thompson (Jan Juc) 6.34
2nd Penelope Andrews (Geelong) 3.73
3rd Jacquie Chambers (Surf Beach) 3.33

Over 60 Men’s Longboards
1st John Lane (Barwon Heads) 13.76
2nd Brian Kuit (Torquay) 11.37
3rd John Ayton (Torquay) 10.40
4th Brian Thompson (Safety Beach) 7.96

Over 70 Men’s Longboards
1st Wayne Yates (Armadale) 11.37
2nd Bob Smith (Jan Juc) 8.84
3rd Colin MacGowan (Anglesea) 3.34

Under 18 Boys’ Longboards
1st Tate Russell (Cape Woolamai) 11.20
2nd Bailey German (Tootgarook) 9.56
3rd David Rau (Anglesea) 9.50
4th Ted Conroy (Point Lonsdale) 6.29

Under 18 Girls’ Longboards
1st Niamh Moore (Newhaven) 15.00
2nd Anna Thompson (Jan Juc) 6.17

Under 18 Boys’ Loggers
1st Ted Conroy (Point Lonsdale) 13.40
2nd Bailey German (Tootgarook) 8.96
3rd Finn Stratford (Curdievale) 7.23
4th Thomas Barrett (Surf Beach) –

 

Share This