Photo: FILE

Golden Plains and Ballarat golf results for Wednesday, 23 June

June 23, 2021 BY

Ballarat Golf Club

Thursday, 17 June – Open stableford

A Grade – 1st – T Walker 40, 2nd – P Brady 37, 3rd – P Burke 37

B Grade – 1st – M Hallahan 40, 2nd – R Phillips 38, 3rd – P Whittaker

Ball rundown – N Crellin 36, J Noone 35, G Compston 35, S Bryant 35, I Collins 35, P Banks 34, J Morcombe 34, P McCuskey 34, T Hipke 34, C McCurry 33, S Bibby 33, P Packham 33, G McDonald 32

NTP – 17th – R Thurman

Wednesday, 16 June – Women, 3BBB, Winter Cup

1st – J Edelsten, E Myers and A Zaal 48pts, 2nd – S McCuskey, J Walton and C Lillingston on c/b 42pts, 3rd – A Widdison, J Steiger and P Williamson 42pts, 4th – S Byrne, J Nunn and S Shortan c/b for 41pts, 5th – H Brauman, J Jones and C Ryan 41pts, 6th – J Heinz, V Murnane and R Kelcey 41pts, 7th – J Neumann, S Hood and B Price 41pts

NTPs – 8th member – l Gray, visitor – D Foster, 11th – member – A Widdison, visitor – I Frawley, 17th – member – W Thomas, visitor – A Hills

Tuesday, 15 June – Open stableford

A Grade – 1st – T Sutherland 4/37, 2nd – P Trevenen 5/35, 3rd – R Schwanker 10/35

B Grade – 1st – G Thomas 15/38, 2nd – M Hallahan 14/37, 3rd – R Phillips 17/37

C Grade – 1st – E McMurray 25/43, 2nd – D Lockett 27/40, 3rd – R Karmouche 33/37

Ball rundown – T Keast 20/35, N Brown 18/35, J McErvale 31/35, A Hadler 3/34, R Jones 16/34, J Robertson 9/34, D Chester 30/34, B Davis 16/34, A Braeckmans 17/33, R Cassells 8/33, R Wallace 1/33, G Butcher 29/33, T Hipke 10/33, P Netherway 12/33, P Burke 4/33, D Ringin 12/33, P Brady 11/33, J Lillingston 10/32

Monday, 14 June – Queen’s Birthday stableford

A Grade – 1st – K Kennedy 7/39, 2nd – C Heap 6/37, 3rd – J Howlett 9/37

B Grade – 1st – D Chapis 13/43, 2nd – B Mucenieks 11/42, 3rd – S Cronin 10/40

C Grade – 1st – T Mahoney 17/38, 2nd – J Seeary 17/37, 3rd – T Link 18/36

Ball rundowns – N Edgar 3/36, T Hipke 13/36, L Caldwell 11/36, S McCarty 15/36, S Cairns 29/35, H Nguyen 22/35, R James 10/35, S Denman 4/35, P Clark 1/35, A Haase 2/35, C Bath 13/35, S Klain +1/35, S Pickert 25/35, S Illingworth 12/34, S Day 6/34

 

Bannockburn Golf Club

Saturday, 19 June – Stroke, monthly Medal

Monthly medal winner – Bert Moritz

A Grade – 1st – B Moritz 63, 2nd – M Pfarrer 64, 3rd – A Pfarrer, 4th – P Munro 66, 5th – R Toyne, 6th – R Dalton 70

B Grade – 1st – P Graham 69, 2nd – G Moosbrugger 71, 3rd – D Van Den Bosch 71, 4th – J Harmon 71, 5th – T Robbins 71

NTPs – 1st – A Green, 3rd – M Doherty, 10th – R Toyne, 15th – C Gillett and P Graham

 

Inverleigh Golf Club

Saturday, 19 June – Mixed stableford

1st – S Wemyss 34pts, 2nd – G Stevens 33pts, 3rd – D Walker 32pts

Bash for cash – S Wemyss

NTP – 15th – R Lymer

Longest drive – L Richardson, G Lamaro

 

Mount Xaiver Golf Club

Saturday, 19 June – Frank Scully round 3

A Grade – 1st – M Haintz 4/38, 2nd – B Foster 3/37, 3rd – S Miller 9/36

B Grade – 1st – N Petrass 37, 2nd – M Grace 36, 3rd – D Connor 33

Best of the rest – S McGregor 35, E Smart 36, D Cookson 34, T Clarke 34

NTPs – 2nd – S Millar, 3rd – T Clarke, 5th – M Haintz, 10th – M Haywood, 12th – J. P. Tunder, 16th – T Clarke, 18th – K Kelly

Punter – J Foster

Ferret – J McAninly

Sandy – T Clarke

Tuesday, 15 June – Stableford

1st – N Edwards 9/36, 2nd – G Weber 10/36, 3rd – S Craig 17/35

Best of the rest – P Vennell, A Cartledge

NTPs – 2nd – N Edwards, 14th – T Heagney, 16th – S Craig Jnr

Ferret – Y Sullivan