Photo: FILE

Golden Plains and Ballarat golf results for Wednesday, 21 April

April 21, 2021 BY

Ballarat Golf Club

Saturday, 17 April – Men, stableford

A Grade – 1st – K Pickering 9/42, 2nd – J Matthews 7/40, 3rd – P Burke 6/40

B Grade – 1st – A Hamilton 15/43, 2nd – S Skontra 12/40, 3rd – T White 14/39

C Grade – 1st – D Lockett 30/40, 2nd – P Shine 17/39, 3rd – V Nelson 19/39

Ball rundown – J Bartlett 12/39, G Gravestocks 16/39, D Cannell 9/39, M Erbacher 11/39, P Thompson 11/38, M Lenton 16/38, A Haase 4/38, J Thompson 27/38, B Dowling 8/38, P Callahan 14/38, S Illingworth 12/38, L Cairns 20/37, C Bryce 12/37, R Hines 15/37, S Bucknell 9/37, D Moody 18/37, G Anders 11/37, M Bibby 11/37, S Bibby 8/37, G Ross 23/36, G Brown 11/36, M Droney 13/36, A Singleton 12/36, C Prato 12/36, D Jennings 9/36, R Toar 18/35

NTPs – 6th – N Twaits, 8th A Grade – P Burke, B Grade – D Moody, C Grade – J Morley, 11th – M Smith, 17th A Grade – P Brady, B Grade – S Ritchie

Saturday, 17 April – Women, stableford

1st – W Thomas 22/38, 2nd – F Butcher 33/37, 3rd – M Halsall 35/36

NTPs – 6th – K Johnston, 17th – W Thomas

Thursday, 15 April – Open stableford

A Grade – 1st – M Haintz 7/37, 2nd – K Kirwan-Hamilton +1/36, 3rd – N Crellin 6/34

B Grade – 1st – G Waldron 13/38, 2nd – T Beames 13/37, 2nd – J Creek 16/36

C Grade – 1st – A Puvanendran 26/37, 2nd – D Cavanagh 18/36, 3rd – J Morley 22/36

Ball rundown – P Brightly 19/36, P Rajcevic 16/36, T Brady 15/36, C Carter 18/35, T Hipke 13/35, D Ringin 13/35, T Lane 34/34, I McKinnon 22/34, T Stacey 13/34, G Bennett 21/33, D Jolly 16/33, R Cassells 10/33, J Miller 17/33, B Anderson 12/32

NTP – 17th – T Feldman

Wednesday, 14 April – Men, stableford

A Grade – 1st – A Hamilton 15/36, 2nd – J Matthews 7/35, 3rd – NSpeer 15/35

B Grade – 1st – M Taylor 19/36, 2nd – H Bennett 26/35, 3rd – J Trewin 19/35

Ball rundown – M Hunter 9/34, J Jordan 16/33, M Droney 13/33, A Clarke +1/33, G Waldron 13/33, B Sidebottom 21/33, J Morley 22/32, D Halsall 13/32

NTP – 17th – A Hamilton

Wednesday, 14 April – Women medal, stableford

A Grade – 1st – V Waldron 13/37, 2nd – S Byrne 19/37, 3rd – L Molesworth 14/36

B Grade – 1st – J Lawrence 25/35, 2nd – A Townsend 29/32, 3rd – M van Den Broek 29/31

C Grade – 1st – M Halsall 36/38, 2nd – H Brauman 34/36, 3rd – J Walton 35/35

Ball rundown – J Sewell 23/36, K Erbacher 21/34, J Forbes 16/34, L Gray 22/33, B Delmenico 35/32, A Glenwright 23/31, A French 45/31, L Perrin 27/30, D Rogers 18/30

NTPs – 6th A Grade – V Waldron, B Grade – L Perrin, C Grade – M Halsall, 8th – L Gray, 11th – P Williamson, 17th – A Townsend

Tuesday, 13 April – Open stableford

A Grade – 1st – D Ringin 14/36, 2nd – D Jolly 16/35, 3rd – T Brady 15/35

B Grade – 1st – D Chester 33/35, 2nd – J Morley 22/33, 3rd – P Shine 17/33

Ball rundown – G Anders 11/34, R Himbury 13/33, P Trevenen 6/32, S Day 4/32, G Knight 31/32, R Karmouche 36/31, D Faulkner 17/30, N Brown 20/30, P Curry 13/30, B Davis 17/30

 

Bannockburn Golf Club

Saturday, 17 April – Stableford, monthly medal

Monthly medal winner – M Pfarrer

A Grade – 1st – M Pfarrer 42, 2nd – M McLaren 38, 3rd – G Armstrong, 4th – H Kersten 37, 5th – R Toyne 36, 6th – R Dalton 36, 7th – G Gillett 35, 8th – L Webster 35, 9th – R Prince 34

B Grade – 1st – P Stanton 39, 2nd – W O’Donnell 35, 3rd – D Van Den Bosch 34

NTPs – 1st – M Pfarrer, 3rd – R Dalton, 15th – R Dalton, 17th – L Webster

Mid- week – 1st – J Murphy 41, 2nd – N Moskaljuk 35, 3rd – J Bishop 35,4th – G Haywood 34

Wednesday, 14 April – Women, stableford. monthly medal

1st – S Moosbrugger 32pts, 2nd – A Pfarrer 31pts, 3rd – S Diwell on c/b 29pts, 4th – P Graham 29pts

NTP – 1st – A Pfarrer

Magpie – 15th – A Pfarrer

 

Inverleigh Golf Club

Wednesday, 14 April – Women, 2nd round Robin Scott, par

1 – L Johns +1, 2nd – D Nicholls -1, 3rd – I Oliver on c/b -2, 4th – A Waayers -2

NTPs – 3rd – A Waayers, 8th – L Richardson

 

Midlands Golf Club

Wednesday, 14 April – Women, stroke, monthly medal, 3rd round GV Silver Spoon

Monthly medal playoff in May

Best scratch score – G Skinner 80

A Grade – 1st – G Skinner on c/b 70, 2nd – K Hughes 70

B Grade – 1st – J Hutchinson 70, 2nd – J Tocchet 71

C Grade – 1st – C Mahar 75, 2nd – E Kennedy on c/b 78

NTPs – 3rd – M Healey, 11th – K Collins, 16th – K Hughes

Best 9 holes – M Marshall on c/b 34

Birdies – D Robinson 9 and 16th, J Marshall 6th, M Healey 3rd, L Day 6th

Pro balls – C Stephens, B Beseler, J Morrison, R Rajki, L Day, D Sparkman, V Hackett, M Mclean

Monday 12-hole comp – 1st – K Carrucan

Monday pro comp balls – P Hodge, M Marshall, B Harwood

 

Mount Xavier Golf Club

Saturday, 17 April – Stroke

A Grade – 1st – R Storey 77/10/67, 2nd – C Reiling on c/b 82/12/70, 3rd – D Staples 67/+3/70

B Grade – 1st – J Saunders 87/19/68, 2nd – K Kelly 87/18/69, 3rd – D Jones 83/13/70

C Grade – 1st – T Bosworth 82/20/62, 2nd – W Hoare 91/20/71, 3rd – B Sullivan 96/23/73

Women (par) – 1st – A Glenwright +1, 2nd – R Nunn -1

Women 9 holes – R Nunn +2

Best of the rest – S Anderson Jnr, L Smith, Z Nicholls, R Hobbs, S McGregor, D McBain

NTPs – 2nd – P Bourke, 3rd – B Foster, 5th – M Haintz, 9th – J Bartlett, 10th – D Staples, 12th – G Wong, 16th – W Mason and R Nunn, 18th – D Foster

Punter – J Barker

Ferret – J McAninui

Tuesday, 13 April – Stableford

1st – T Edwards 9/38, 2nd – R Speiers on c/b 17/36, 3rd – R Story 10/36

Best of the rest – P Vennell, A Cartledge

NTPs – 2nd – N Edwards, 14th – T Heagney, 16th – T Edwards, 18th – R Storey

Ferret – Y Sullivan

 

RACV Goldfields Creswick

Saturday, 17 April – Open stableford

1st – A Seamons 6/39, 2nd – A Dart on c/b 8/38pts

Placegetters – T Beacham 14/38, N Taylor 7/36, J Mytyk on c/b 11/35, A Beacham on c/b 11/35

Hole-in-one – John Mytyk 17th