Tokyo Olympics: Aussies in action on day 9 and day 8 results

July 31, 2021 BY

Freestyle BMX park world champion Logan Martin will get his (and his sports’) first taste of Olympic action today with seeding in the men’s and women’s events. Photo: BEN CURTIS/AP

AUSTRALIA – 9 gold, 2 silver, 11 bronze

 

What’s on today?

TRIATHLON

Mixed Relay – Australia (two men and two women from Ashleigh Gentle, Jez Hedgeland, Emma Jeffcoat, Jake Birtwhistle, Matt Hauser and Aaron Royle) (0830 AEST)

 

ARCHERY

Men’s Individual Eliminations and Finals – 3rd Round – Taylor Worth v Mete Gazoz (Tur) (1022 AEST)

 

ATHLETICS

Women’s 400m Hurdles Round 1 (Sarah Carli); Women’s Discus Throw Qualifying Round (Dani Stevens); Men’s Pole Vault Qualifying Round (Kurtis Marschall); Men’s 800m Round 1 (Charlie Hunter, Jeffrey Riseley, Peter Bol); Women’s 100m Hurdles Qualifying Round (Liz Clay); Men’s 100m Preliminary Round; Men’s Long Jump Qualifying Round (Henry Frayne); Women’s 100m Semifinals; Men’s 100m Round 1 (Rohan Browning); Men’s Discus Throw Final (Matthew Denny); Women’s 800m Semifinals; Mixed 4 x 400m Relay Final; Women’s 100m Final

 

GOLF

Men’s Individual (Marc Leishman, Cameron Smith) (0830 AEST)

 

EQUESTRIAN

Eventing Dressage Team and Individual – Andrew Hoy (1046 AEST)

 

SWIMMING

Finals (1130 – 1340 AEST):

Men’s 100m Butterfly Final – Matthew Temple;

Women’s 200m Backstroke Final – Kaylee McKeown, Emily Seebohm;

Women’s 800m Freestyle Final – Kiah Melverton, Ariarne Titmus;

Women’s 50m Freestyle Semifinals – Emma McKeon, Cate Campbell;

Mixed 4 x 100m Medley Relay Final – Australia

 

CYCLING BMX FREESTYLE SEEDING

Women’s (Natalya Diehm) (1110 AEST) and Men’s (Logan Martin) (1210 AEST)

 

WATER POLO

Men’s Preliminaries; Group A – Australia v Spain (1230 AEST)

 

HOCKEY

Men’s and Women’s Pool Rounds; Women’s Pool B – Australia v Argentina (1245 AEST)

 

SHOOTING

Mixed Team Trap (Thomas Grice and Penny Smith, James Willett and Laetisha Scanlan) Qualification and Finals (1000 AEST), Women’s 50m Rifle 3 Positions (Katrina Kowplos) Qualification and Finals (1300 AEST)

 

TRAMPOLINE GYMNASTICS

Men’s Qualification and Final (Dominic Clarke) (1600 AEST)

 

RUGBY

Women’s Placing 5-8, Australia v ROC (1100 AEST), Tokyo Stadium

 

SAILING

Finn Men: Race 7-8 (Jake Lilley), Skiff 49er Men: Race 10-12 (Sam Phillips, Will Phillips), Skiff 49er FX Women Race 10-12 (Tess Lloyd, Jaime Ryan), Foiling Nacra 17 Mixed: Race 7-9 (Jason Waterhouse, Lisa Darmanin); RS:X Women and RS:X Men Medal Races

 

DIVING

Women’s 3m semi-final

(Anabelle Smith and Esther Qin) (1600AEST) Tokyo Aquatics Centre

 

TENNIS

Men’s Singles Bronze Match, Women’s Singles Finals, Women’s Doubles Bronze Match and Mixed Doubles Bronze Match – Ash Barty and John Peers v Novak Djokovic and Nina Stojanovic (Srb), Ariake Tennis Park

 

BASKETBALL

Men’s Preliminaries

Group B – Australia v German (1820 AEST)

 

BOXING

Men’s and Women’s Preliminaries Round of 16, Quarterfinals and Semifinals

Men’s Light – Harry Garside v Jonas Jonas (Nam) (1937 AEST)

 

How the Aussies fared on Day 8

 

How the Aussies fared on Day 8 of the Tokyo Olympics.

 

GOLF

Men’s Individual second round – Cameron Smith 20th, Marc Leishman 51st

 

ATHLETICS

Men’s High Jump Qualifying Round – Brandon Starc – advances to final

Men’s Discus Throw Qualifying Round – Matthew Denny – advances to final

Men’s 3000m Steeplechase Round 1 – Edward Trippas, Ben Buckingham, Matthew Clarke – all eliminated

Women’s 800m Round 1 – Catriona Bisset, Morgan Mitchell – both eliminated

Women’s 100m Round 1  – Hana Basic – eliminated

Women’s 5000m Round 1 – Isobel Batt-Doyle, Rose Davies – both eliminated

Men’s 10,000m Final – Pat Tiernan – 19th

 

SWIMMING

Men’s 100m Butterfly Semifinals – Matthew Temple – advances to final

Women’s 100m Freestyle Final – Emma McKeon – 1st, Cate Campbell – 3rd

Women’s 200m Backstroke Semifinals – Kaylee McKeown, Emily Seebohm – advance to final

Heats:

Men’s 50m Freestyle – Cameron McEvoy – eliminated

Women’s 50m Freestyle – Emma McKeon, Cate Campbell – advance to semi-finals (McKeon Olympic Record)

Men’s 1500m Freestyle – Jack McLoughlin, Thomas Neill – eliminated

Women’s 4 x 100m Medley Relay – advance to final

Men’s 4 x 100m Medley Relay – advance to final

 

SHOOTING

Women’s 25m Pistol Qualification – Elena Galiabovitch eliminated

 

ROWING

Women’s Eight Final – Australia 5th

Men’s Eight Final – Australia 6th

 

HOCKEY

Men’s Pool A – Australia drew with Spain 1-1

 

CYCLING BMX RACING

Women’s semifinals and final – Saya Sakakibara crashed in last semi round and finished 5th, Lauren Reynolds fifth in final

 

RUGBY

Women’s Pool Round – Australia lost to US 14-12.

Quarterfinals – Australia lost to Fiji 14-12

 

TRAMPOLINE GYMNASTICS

Women’s Qualification – Jessica Pickering eliminated

 

CANOE SLALOM

Kayak K1 Men’s Final – Lucien Delfour eighth

 

BEACH VOLLEYBALL

Women’s Preliminaries – Mariafe Artacho del Solar and Taliqua Clancy lost to Nadedza Makroguzova and Svetlana Kholomina (ROC) 21-8 15-21 15-12, through to round of 16

 

DIVING

Women’s 3m Preliminary – Esther Qin, Annabelle Smith – both advance to semi-finals

 

EQUESTRIAN

Eventing Dressage Team and Individual – Shane Rose 17th, Kevin McNabb 18th. Australia 10th

 

SAILING

Laser Men: Race 9-10 – Matt Wearn – 1st after 10 races

Laser Radial Women: Race 9-10 – Mara Stransky – 14th after 10 races

470 Men: Race 5-6 – Matthew Belcher, Will Ryan – 1st after six races

470 Women: Race 5-6 – Monique de Vries, Nia Jerwood – 15th after six races

Skiff 49er FX Women Race 7-9 – Tess Lloyd, Jaime Ryan – 11th after nine races

Skiff 49er Men: Race 7-9 – Sam Phillips, Will Phillips – 11th after nine races

 

TENNIS

Mixed Doubles Semifinals – Ash Barty and John Peers lost to Anastasia Pavlyuchenkova and Andrey Rublev (ROC) 5-7 6-4 13-11, into bronze playoff

 

FOOTBALL

Women’s Group Quarterfinals – Australia bt Great Britain 4-3

 

WATER POLO

Women’s Preliminaries; Group A – Australia lost to Spain 15-9

 

BASKETBALL

Women’s Preliminaries Group C – Australia lost to China 76-74

 

– WITH AAP

Thank you for supporting local journalism!