Photo: WALTER BAXTER

BDBD Mid-Week Pennant Round 2 – Results

November 25, 2020 BY

PREMIERS

Clunes 33 lost to Buninyong 83

Harris, Campion, Spong, Dellavedova, 9; Gamble, Hand, Voigt, Aldred, 29; Rodda, Shields, Dixon, Tucker, 13; Wynd, McDonald, McGregor, Wilcock, 22; Hudson, Millar, Jackson, Reynolds, 11; Meulan, Voigt, Worth, Morgan, 32

Creswick 54 lost to City Oval 64

Taylor-Irwin, Cooper, Hetherington, Flapper, 26; Magrath, McKenzie, Kierce, Robinson, 13; Glasspool, Pope, Caddy, Hetherington, 19; Grano, Coutts, Roberts, Roberts, 20; Chamberlain, Hocking, Irwin, Huntley, 9; Orr, Ryan, Smith, Harman, 31

Midlands 55 lost to Central Wendouree 74

Phelan, Phelan, Lock, Speechley, 27; Gunn, Vincent, Blake, Johnson, 23; Goldsmith, Kosloff, Speechley, Kennedy, 16; Holloway, Lee, Wilkins, Quick, 27; Henry, Jenkins, Vincent, Carlyle, 12; Geddes, Long, O’Meara, Gutteridge, 24

Bacchus Marsh 63 defeated Sebastopol 53

Sullivan, Robson, Pomeroy, Russell, 27; Dunn, Andrews, Flynn, Hedger, 12; Kamp, Hewitt, Robinson, Bowtell, 18; Lawrence, Parkinson, Meadows, Hofstra, 24; Auty, Foot, Steenholdt, Kay, 18; Hovey, Copeman, Cole, Pratt, 17

Webbcona 66 lost to B.M.S. 46

Rimmington Gullock Worsley Shepherd 16; Tait Hampson Johannsen Bedggood 17; Clarke Feltham Edwards McArthur 21; Hampson Taylor Bryce Dickinson 15; Crawford Worsley Clarke Braybrook 29; Holton Allan Lindsay Bryce 14

 

DIVISION 1

City Oval 53 defeated Daylesford 52

Lynch, Harman, Madeley, Birch, 17; Provan, Coffey, Bremner, Bull, 19; Alexander, McCracken, Oxlade, Vance, 9; Goodwin, Wigmore, Stupavski, Tate, 22; Atkins, Birch, Deans, McKenzie, 27; Poxon, Coffey, Gibson, Marshall, 11

Central Wendouree 51 lost to Bacchus Marsh 64

Mahony, Barnett, Archibald, Liston, 19; Mann, Porter, Kay, Hardiment, 21; Murray, Wilkins, Middleton, Mahony, 23; Lloyd, Graham, Wilson, Wilson, 24; Adams, Trounce, Batters, Peters, 9; Ham, Walker, Witney, Witney, 19

Smeaton 2 47 (2) Beaufort 1 80 (14):Lafranchi, Cosgrave, Haines, Perry, 24; Topp, Dunn, Milenkovic, Quinton, 21; Pickering, Stephens, Leishman, Toose, 11; Konynenburg, Carter, Wereszczuk, Wereszczuk, 31; Rousch, Briggs, Bradshaw, May, 12; Carson, Quinton, Trengrove, Pongho, 28

Mt Xavier 54 lost to Victoria 58

Hunter, Trickey, Squire, McKeegan, 11; Leeson, Hawkins, Stenning, Verlinden, 26; Jackson, Alsop, Kennedy, Bellingham, 20; Hopper, Chapman, Hughes, Haddrick, 12; Wilson, Bellingham, Biggin, Ritchie, 23; Hamilton, Pyke, Gorin, Dennis, 20

Sebastopol 39 lost to Smeaton 72

Medwell, Hayes, Brown, Shaw, 15; Adam, Jenkin, Clohesy, Armstrong, 32; Horne, Medwell, Sanders, Serno, 17; Lafranchi, Jenkin, Shaw, Toose, 12; Densley, Sullivan, Russell, Bond, 7; Kersley, Davidson, Toose, Lafranchi, 28

 

DIVISION 2

Buninyong 78 defeated Sebastopol 36

Pobjoy, Seiler, Donelly, Glover, 23; Meade, Black, Levy, Meade, 15; Sultana, Beames, Slater, McGregor, 21; Cassells, Day, Thornhill, Wood, 10; Donelly, Kruger, Clark, Falconer, 34; Lovell, Evans, Simpson, Levy, 11

Daylesford 41 lost to Midlands 80

Silbereisen, Hendy, Collins, Bell, 8; Bissett, McGrath, Slocombe, Mercer, 40; Field, Nolan, Kunigiskis, Marshall, 16; Jenkins, Giblett, Rowarth, Duggan, 17; Oonk, Young, Trevorrow, Conroy, 17; Winnell, Newey, Newey, Slee, 23

Victoria 53 lost to Linton 68

Taffe, Bellingham, Haddrick, Whitcher, 20; White, Symes, Murphy, Symes, 26; Jones, Davis, Ward, Philipson, 14; Breen, Wilson, Hucker, Wilson, 22; Cuthbert, Ford, Luxford, David, 19; Amendola, Fraser, Weedon, Hucker, 20

Learmonth 74 defeated BMS 48

Cassells, Verlin, Stowe, Bourke, 26; Alsop, Harris, Walker, Kuypers, 15; Scholte, Verlin, Owen, Rowe, 24; McGregor, Annear, Burge, Johannsen, 15; Lenneke, Ferguson, Goldsmith, Powell, 24; Hickman, Hughes, Walker, Hickman, 18

Invermay 69 defeated Central Wendouree 53

Johnson, Lenkic, Nunn, Fraser, 28; Milardovic, Murray, Barnett, Bowers, 13; Powell, Duke, McDonald, Moroney, 19; Strownix, Green, Dunstan, Dunstan, 24; King, Brennan, Jones, Grady, 22; Burt, Copeman, Devenish, Keating, 16

 

DIVISION 3

Webbcona 59 defeated Bungaree 50

Mackay, Davidson, Coon, Rodger, 10; Ward, Toohey, Duffy, Ward, 19; Luscombe, Haymes, Gullock, Hendy, 31; Toohey, Jeffrey, Watt, Macklin, 18; Robertson, McMurray, Shepherd, Waldron, 18; Toohey, Crosbee, Stapleton, Maher, 13

Smeaton 66 defeated Mt Xavier 52

Muller, Sanford, Tranter, Seamons, 30; Bourke, Edmiston, Duggan, Jones, 10; Rumler, Rumler, Richards, Cawthan, 19; Kennedy, Boyd, Lamb, Duggan, 18; Lafranchi, Saligari, Slater, McKay, 17; Moran, Slater, Ogg, Hunter, 24

Central Wendouree 45 lost to Midlands 54

Walker, Puddy, Townsend, Townsend, 17; Ruggles, Moore, Doyle, Green, 15; Gilbert, Eldridge, Dixon, Earl, 10; Robertson, Mason, Denning, Hunt, 21; Kelly, Buckland, Keating, Kinnersly, 18; Harwood, King, Hunt, Adams, 18

City Oval 58 defeated Creswick 49

Sheehan, Flintoft, Paton, Brown, 24; Boyd, Gibcus, Mitchell, Zelley, 14; Morris, Finger, Rhodes, Jenkins, 15; Lubeek, Wade, Rhook, Prictor, 17; Oonk, Dolling, Orr, Graham, 19; Matthews, Rieniets, Riordan, Franklin, 18

Ballarat 68 defeated Learmonth 45

Tatchell, O’Dell, Cornish, Calf, 29; Redpath, Redpath, Powell, Hunter, 13; Titheridge, Tung, Burge, Burge, 23; Dean, Johnson, Perry, Pym, 16; Penhall, Brownlee, Davies, Cornish, 16; Bridgewater, Dunn, Morvell, Beechey, 16

 

DIVISION 4 – 8 A SIDE

Ballarat North 75 defeated Midlands 24

Carter, Webster, Taylor, Thompson, 41; Beaston, Eyers, Kinnersley, Bainbridge, 12; Metcalf, Thomas, Gunnell, Ayres, 34; Redpath, Lacy, Miles, Kelly, 12

Buninyong 28 lost to Victoria 48

Treweek, Gallagher, Simmonds, Bridges, 11; Saw, Ferris, Crichton, Chapman, 30; Gallagher, Gorman, Marchbank, Talbot, 17; Kellett, Ferris, David, Reus, 18

Victoria 40 defeated Buninyong 35

Cuthbert, Ray, Bellingham, Symons, 25; Josephs, Sultana, Gibson, Mebbrey, 15; Chapman, Anderson, Chapman, Buchanan, 15; Kuchel, Keating, Worrall, Perkins, 20

Beaufort 42 defeated Sebastopol 25

Barker, Anthony, Broadbent, Emmett, 9; Kerr, Edwards, Stark, Meade, 18; Carnes, Carson, Drew, Pongho, 33; Mynott, Breteler, Parnell, Robbie, 7