Photo: FILE

Golf results for 14 October

October 14, 2020 BY

Ballarat Golf Club

Thursday, 8 October – Open Stableford

1st – G Harrowfield 24/36, 2nd – S Klain +1/ 35, 3rd – T Chamberlain 2/33

Ball rundowns – T Tatt +2/33, C Bourke 13/32, T Spiers 13/32

Tuesday, 6 October – Open stableford

A Grade – 1st – P Bourke 11/36, 2nd – P Murphy 2/35, 3rd – P Burke 7/34

B Grade – 1st – B Anstey 16/42, 2nd – C Bourke 13/38, 3rd – M Hallahan 16/38

C Grade – 1st – E Christopher 19/36, 2nd – M Vallance 21/34, 3rd – P Randall 36/34

Ball rundowns – D Meehan 13/36, P Gell 13/35, R Schwanker 13/35, G Thomas 16/34, R Jones 17/34, S Bibby 8/34, M Cove 11/34, D Jolly 19/34, S Day 3/34, A Brennan 12/33, T Stacey 13/33, B Gray 28/33, D Keirl 23/33, R Jansen 16/33, R Stewart 23/32, G Lightfoot 13/32

 

Bannockburn Golf Club

Saturday, 10 October – Stroke, 2nd round championships

A Grade – 1st – J Toyne 65, 2nd – T Sauni 67, 3rd – W Hines 68, 4th – G Armstrong 69, 5th – M Pfarrer 70, 6th – R Prince 71, 7th – H Kersten 71, 8th – R Sauni 71 , 9th – T Sauni 71, 10th – G Divola 71, 11th – G Moosbrugger 71, A Clarke 73

B Grade – 1st – A Richards 67, 2nd – M Satchell 70, 3rd – J Bishop 70, 4th – L Hines 70, 5th – D Van Den Bosch 71, 6th – T Salter 72, 7th – S Madden 72, 8th – B Bentley 72, 9th – V Drew 73

Women – 1st – S Dyer 38pts, 2nd – H Prince 33

Juniors – R East 78

NTPs – 1st – P Bowstead, 3rd – D Harwood, 8th – S Moosbrugger, 15th – H Donaldson, 15th – J Peterson, 17th – A Joyce.

Wednesday, 7 October – Women, stroke, 2nd round championships

1st – S Moosbrugger 91/23/68nett, 2nd – L Drew on c/b 103/29/74nett, 3rd – J Fenwick 106/32/74nett

NTP – 1st – L Drew

Magpie – 15th – S Moosbrugger

 

Buninyong Golf Club

Tuesday, 6 October – Women, stroke, monthly medal

Monthly medal winner – Betty McGuiness

1st – B McGuiness 74, 2nd – H Pascoe 75, 3rd – H Hovey 79

Ball comp – L Smyth, L Marriott, C Antonio

Hidden holes – H Pascoe

NTPs – 2nd – C Dovaston, 8th – C Knowles

Birdie – M Ellis 2nd

Chip-in – M Bevern

Putting – B Stubbs on c/b 29putts

 

Inverleigh Golf Club

Wednesday, 7 October – Women, 2nd round championships, Spring Cup

1st – L Richardson 87-17-70, 2nd – A Waayers 107-31-76, 3rd – S Bruenjes 98-19-79, 4th – D Morgan 104-21-83

NTP – 8th – D Nicholls

Putting – L Richardson, D Nicholls 23Putts

 

Midlands Golf Club

Wednesday, 7 October – Women, stableford

A Grade – 1st – J Morrison 35pts, 2nd – D Gorin 31pts

Best 9 holes (1-9) – J Morrison 21pts

9 hole comp – J Robinson 18pts

Pro balls – P Bandy, W Burns, L Day, M McLean

NTP – 16th – J Morrison

 

Mount Xavier Golf Club

Saturday, 10 October – Stableford, Frank Scully final round

A Grade – 1st – D Armstrong 8/36, 2nd – J Slater 3/35, 3rd – S McGregor 8/34

B Grade – 1st – D McEldrew 14/37, 2nd – E Smart on c/b 15/33, 3rd – A Carmody 13/33

C Grade – 1st – R Hives 30/35, 2nd – N Bassett on c/b 19/34, 3rd – K Kelly 20/34

Women – 1st – E Frawley 15/31, 2nd – S Forrest 33/27, 3rd – D Foster 17/26

Women 9 holes – D Foster 15pts

Best of the rest – T Steele, C Wong, W Mason, P Burke, D Jones, M Keellerup

NTPs – 2nd – R Storey, 3rd – B Foster, 5th – T Pye, 9th – E Smart, 12th – P Muller, 16th – D Armstrong, 18th – R Browne

Punter – P Jefferys

Tuesday, 6 October – Stableford

1st – R Speirs 18/40, 2nd – B Cassells on c/b 15/34, 3rd – R Storey 10/33

Best of the rest – N Edwards, P Vennell

NTPs – 2nd – M Pye, 14th – D Jones, 16th – T Thurgood, 18th – R Speirs

Ferret – R Nunn

 

RACV Goldfields Creswick

Saturday, 10 October – Stableford

Overall winner – M Lang 38

A Grade – 1st – M Lang 38, 2nd – A Dart 37

B Grade – 1st – L Stevens 35, 2nd – F Erkamps 33

Place getters – P Shelmerdine 36, M Dickson 34, R Block 34, D Samdwith 33, T Beacham 33, D Jennings 32

Front 9 winner – B Anstey

Back 9 winner – M Lang