Photo: FILE

Golf results for Wednesday, 17 June

June 17, 2020 BY

Ballarat Golf Club

Saturday, 13 June – Men, par

A Grade – 1st – D D’Astoli 9/2, 2nd – C Crilly 6/1, 3rd – D Anstis 4/1

B Grade – 1st – G Reed 11/3, 2nd – P Tadgell 15/2, 3rd – I Davis 13/1

C Grade – 1st – R McDonald 33/4, 2nd – J Carter 17/1, 3rd – S Elder 23/1

Ball rundown – J Morcombe 13/1, N Pritchard 14/1, C Jennings 25/1, C Gleeson 15/1, T Molan 19/0, M Hunter 9/0, B Cook 21/0, J Padgett 9/0, M Cain 12/0, R Armstrong 15/0, T Jordan 10/0, J Howlett 9/0, R Stewart 22/0, M Barnett 23/-1, D McConchie 1/-1, M Stewart 10/-1, S Illingworth 15/-1, R Hines 15/-1, M Vallance 9/-1

NTPs – 17th A Grade – C Schiltz, 17th B Grade – G McKenzie

Saturday, 13 June – Women, single par

1st – J Forbes 17/-3, 2nd – K Johnston 18/-4

NTP 17th – B Clarke

Thursday, 11 June – Open stableford

A Grade – 1st – C Jolly 8/38, 2nd – P Trevenen 7/36, 3rd – g Anders 10/36

B Grade – 1st – B Anderson 13/37, 2nd – A Burns 14/36, 3rd – D Ringin 13/36

C Grade – 1st – D Stewart 22/39, 2nd – R Jones 18/37, 3rd – C Palmer 23/36

Ball rundowns – D Low 22/36, P Whittaker 17/36, G Roberts 3/36, A Hadler 3/36, P Murphy 2/35, G Harrowfield 25/35, M Hunter 10/35, A Bending 12/35, R Armstrong 15/35, C Heap 7/35, K Wagner 22/35, T Gorman 16/35, M Hallahan 15/35, B Cooper 17/34, P Burke 5/34

Wednesday, 10 June – Men, single par

A Grade – 1st – M Hunter 10/3, 2nd – M Cove 11/1, 3rd – R Cassells 11/0

B Grade – 1st – G McDonald 15/2, 2nd – R Hines 15/0, 3rd – S Cairns 30/-2

Ball rundown – G Mercer 11/0, N Brennan 10/-1, B Cooper 17/-2, T Crocker 14/-2, G Wilson 12/-2, S Bucknell 9/-2, C Oliver 20/-2

Wednesday, 10 June – women

S Crocker and L Hadfield 62pts, M Paton and C Heinz 61pts, J Templar and M Draffin on c/b 60pts, C Bayly and M Halsall 60pts, H Brauman and L Day 56pts, J Livingston and S Byrne 54pts, D Rogers and E McMurray 53pts, I Szapiel and K Strickland 52pts, H Hill and J Saunders 52pts, J Heinz and W Speer 44pts, J Harty and L Marriott 42pts, J Fry and P Williamson 42pts, D Roache and M Cannon 42pts, J Dunne and L Perrin 42pts, P Chester and W Thomas 42pts, J Walton and A Tatt 41pts, P Twaits and P Murphy 41pts, V Waldron and M Berry 40pts, J Cossins and M Van Den Broek 40pts, J Carr and K Dummett 40pts, J Forbes and L Wells 39pts, C Ryan and B Clark 37pts, L Grey and J Lawrence 37pts, C Lillingston and B Ross 36pts, L King and M Carr 34ptsm, J Pritchard and V Wilson 32pts, S Peters and A Widdison 31pts, S Sidebottom and A Townsend 30pts, J Eddelston and S Hipke 22pts, S McCuskey and M McDonald 19pts, J Nunn and L order 12pts, S Shorten and B Ryan 11pts

Tuesday, 9 June – Open stableford

A Grade – 1st – R Cassells 11/41, 2nd – S Day 5/37, 3rd – G Anders 10/36

B Grade – 1st – J Miller 17/38, 2nd – D Ringin 13/36, 3rd – P Whittaker 16/36

C Grade -1st – D Stewart 23/37, 2nd – D Keirl 22/35, 3rd – G Butcher 34/34

Ball rundowns – P Bourke 10/34, J Corbett 16/34, R Wallace 1/34, P Burke 5/34, L Mitchell 7/34, N Twaits 8/34, K Antonio 14/34, M McCurry 15/34, S Bibby 9/34, G James 16/33, R Taylor 9/33, G Palmer 10/33, R Bowditch 7/33, F Hurley13/ 33, S Spencer 23/32

 

Bannockburn Golf Club

Saturday, 13 June – Par

Men A Grade – 1st – M Satchell +4, 2nd – H Kersten +3, 3rd – M McLaren 0, 4th – C Kitchen 0, 5th – S Madden -2. 6th – A Joyce -3

B Grade – 1st – A Lennon +1, 2nd – D Van Den Bosch 0, 3rd – F Hitchcock 0, 4th – A O’Conner -1, 5th – J Donoghue -1, 6th – L Bagley -2

Women – 1st – H Prince 71nett, 2nd – J Peterson 73nett

Mid-week – 1st – M Satchell 38, 2nd – A Scott 36, 3rd – M Pfarrer 35, 4th – D Van Den Bosch 35, 6th – J Harmon 35, 7th – P Bowstead 34

Wednesday, 10 June – Women, 3 club 18 holes stableford

1st – P Graham 32pts, 2nd – S Moosbrugger on c/b 30pts, 3rd – L Thomson 30pts, 4th – A. Pfarrer 29pts

 

Buninyong Golf Club

Thursday, 11 June – Men and women, open stableford

1st – P Nelson 13/39, 2nd – G Palmer 9/35, 3rd – J Hopkins 16/35, 4th – P Kerwan 9/35, 5th – J Ciezki 4/34

Ball rundown – P Tolliday 1/34, C Tatt +2/34, S Hughes 15/34, D Todd 5/34, A Jones 5/33, M Edwards 15/33, T Coverdale 4/33, R Prowse 8/33, K Robinson 10/32, B Frost 12/32, D Staples +1/32, R Speirs 18/31

Tuesday, 9 June – Women, stableford

Division 1 – 1st – B McGuinness 32pts, 2nd – H McSparron 30pts

Division 2 – 1st – G Barnes 27pts, 2nd – M Beames 26pts

Ball Comp – L Marriott, H Mason, F Feltham, A Leeson, L Treweek

Hidden holes – B McGuinness

Chip-In – G Barnes

 

Midlands Golf Club

Wednesday, 10 June – Women, par

A Grade – 1st – W Burns -3, 2nd – M McLean on c/b -4

B Grade – 1st – K Collins on c/b +1, 2nd – L Brady +1

Best 9 holes (1-9) – J Miller +2

Birdies – W Burns 3rd and 5th

Pro comp balls – J Marshall, J Miller, D Gorin, J Guest, C Mahar, J Tocchet

 

Mount Xavier Golf Club

Saturday, 13 June – Stableford

A Grade – 1st – Stephen McGregor 39, 2nd – B Foster 38, 3rd – W Mason 37

B Grade – 1st – A Carmoady 39, 2nd – S Craig Jnr 35, 3rd – J Harwood on c/b 34

C Grade – 1st – Z Nicholls 41, 2nd – I Sevior 39, E Smart on c/b 36

Women – 1st A Glenwright 36, 2nd – R Nunn 34, 3rd – Y Sullivan 33

Best of the rest – D Boyd, Stu McGregor, T Steele, D Armstrong, t Edwards, J Slater

NTPs – 2nd – J Foster, 5th – D Cookson, 10th – G George, 12th – R Storey, 16th – Stu McGregor, 18th – D Staples

Ferret – B Foster

Punter – N Edwards

Tuesday, 9 June – Stableford

1st – B Foss 4/39, 2nd – J Reus on c/b 18/37, M Innes +1/37

Bests of the rest – P Vennell, A Bedggood

NTPs – 2nd – J Enders (hole in one), 14th – A Cartledge, 16th – J Reus, 18th – A Boyd

Eagle – J Enders

Ferret – R Hives