Photo: FILE

Golf results for Wednesday, 22 July

July 22, 2020 BY

BALLARAT GOLF CLUB

Saturday, 18 July – Men, single stableford, Marines Cup round 1

A Grade – 1st – A Cross, 2nd – D Power 7/38, 3rd – S Browning 4/37

B Grade – 1st – P Loaney 10/40, 2nd – P Brady 13/39, 3rd – A Kate 15/37

C Grade – 1st – L Cross 29/40, 2nd – L Templar 19/40, 3rd – K Boast 22/39

Ball rundown – I Forbes 11/37, A Crellin 16/37, M Bibby 9/37, M Toner 28/36, S Royden 2/36, P Casement 14/36, T Chamberlain 4/36, C Poulton 13/36, A Betts 5/36, J Radojevic 15/36, D Cannell 9/36, J Creek 17/36, T Hodge 7/35, M Kirwan-Hamilton 13/35, M Stewart 7/35, N Lyons 9/35, D Anstis 4/35, D Carter 12/35, R Hines 15/35, B Puvanendran 5/35, W Hinves 5/35, W Walton 18/35

Saturday, 18 July – Women, stableford

1st – I Szapiel 33/34, 2nd – K Kennedy 10/34

NTP – 17th – K Erbacher

Thursday, 16 July – Open stableford

A Grade – 1st – S Bibby 9/37, 2nd – J Morcombe 12/37, 3rd – M Stewart 7/37

B Grade – 1st – J Hopkins 17/44, 2nd – D Ringin 14/39, 3rd – L Hearn 16/39

C Grade – 1st – A Coleman 32/41, 2nd – R Bond 26/41, 3rd – G Harrowfield 27/40

Ball rundown – M Taylor 22/39, P Banks 23/38, G Turnbull 21/38, G Thomas 16/38, D Browning 23/37, J Miller 18/37, P Johnson 36/37, K Boast 22/37, S Day 4/37, P Trevenen 7/37, B Walker 2/37, S Burns 3/37, T Hipke 13/36, T Keast 25/36, R Schwanker 13/36, A Burns 15/35

Wednesday, 15 July – Women, stableford

A Grade – 1st – A Hills 26/40, 2nd – J Carr 13/36, 3rd – K Johnston 19/35

B Grade – 1st – D Fulton 39/37, 2nd – C Heinz 35/34, 3rd – K Dummett 28/33

Ball rundown – P Murphy 23/34, J Livingston 21/34, K Kennedy 10/34, L Day 15/33, J Fry 36/33, A Townsend 27/33, C Lillingston 19/33, W Speer 26/33, S Howie 21/32, L Marriott 17/32, D Rogers 20/32, H Hill 45/31, T Holloway 19/31

Wednesday, 15 July – Men, 4BBB stableford

1st – G Fryatt and M Wilson 16/48, 2nd – P Roder and T Crocker 18/47, 3rd – S Lenehan and T Chamberlain 13/47

Ball Rundown – R Lockett and L Hearn 22/46, R Hines and D Roache 20/46

Tuesday, 14 July – Open stableford

A Grade – 1st – J Cull 9/40, 2nd – M Hunter 8/38, 3rd – R Buckingham 11/38

B Grade – 1st – G Thomas 17/41, 2nd – T Stacey 14/39, 3rd – R Armstrong 15/38

C Grade – 1st – L Facey 21/40, 2nd – G Butcher 33/36, 3rd – K Venville 23/34, 4th – D Jolly 20/32

Ball rundown – I Forbes 11/37, T Grummett 13/37, I Crowley 16/37, D Meehan 12/36, B Davis 18/36, T Crocker 14/36, P Shine 17/35, K Antonio 15/35, R Brennan 2/34, J Corbett 16/34, S Day 4/33, J Robertson 13/33, H Pascoe 4/33, A Brennan 11/33, P Bourke 10/33, B Puvanendran 5/33, J Lillingston 10/32, E Christopher 20/32

 

BANNOCKBURN GOLF CLUB

Saturday, 18 July – Par, monthly medal

Monthly Medal winner – P Munro +7

A Grade – 1st – P Munro +7, 2nd – B Moritz +2, 3rd – M McLaren Sq, 4th – M Pfarrer -2, 5th – R Toyne -3, 6th – G Moosbrugger -3, 7th – R Prince -3

B Grade – 1st – T Salter +3, 2nd – J Purcell sq, 3rd – V Graham sq, 4th – S Day sq, 5th – L Hines -1, 6th – J Donoghue -1, 7th – J Harmon -2, 8th – S Madden -2, 9th – H Donaldson -3, 10th – A Richards -3

Women quarterly medal – stableford – 1st – P Graham 36, 2nd – A Pfarrer 33

NTPs – 1st – L Hines, 3rd – J Peterson, 8th – C Johnson, 10th – C Gillett, 15th – A Joyce, 15th – A Pfarrer, 17th – C Kitchen

Mid-week – 1st – P Bowstead 37, 2nd – K Lemaitre 36, 3rd – J Murphy 33,4th – M McLaren 32, 5th – G Moosbrugger 31, 6th – D Van Den Bosch 31

Wednesday, 15 July – Women, 18 holes stroke, monthly medal

1st – P Graham 97/27/70nett, 2nd – A Pfarrer 94/20/74nett, 3rd – S Moosbrugger 100/23/77nett

NTP – 1st – A Pfarrer

Magpie – 15th – S Moosbrugger

 

BUNINYONG GOLF CLUB

Thursday, 16 July – Men and women, open Stableford

1st – J Evans 16/42, 2nd – M Pye 5/40, 3rd – P Nelson 10/39, 4th – J McFetridge 15/39, 5th – B Hartmann 21/39

Ball rundown – R McDowell 10/38, D Cinque 18/38, S McArdle 27/38, B Frost 11/38, P Elford 31/38, B Carey 8/38, M Innes +1/37, D Todd 4/37

NTPs – 2nd – C Moyle, 8th – G McCarty, 13th – T Pye, 17th – J McFetridge, John

Tuesday, 14 July – Women, par 3 stableford

1st – S Deans 32pts, 2nd – F Feltham on c/b 30pts, 3rd – D Addison 30pts

Ball comp – H Hovey, L Marriott, M Beames

Hidden holes – S Deans

NTPs – 2nd – L Marriott, 8th – C Antonio

Saturday, 11 July – Women, stableford

1st – L Marriott on c/b 35pts, 2nd – S Richardson 35pts, 3rd – N Prato 33pts

Ball comp – F Feltham, H McSparron

Hidden holes – S Richardson

Birdie – N Prato 2nd

NTPs – 12th – H McSparron, – 17th – J Gow

Chip-in – C Antonio

 

INVERLEIGH GOLF CLUB

Wednesday, 14 July – Women, stableford

1st – I Oliver 35, 2nd – S.Bruenjes on c/b 31, 3rd – G Stevens 31, 4th – D Nicholls 28

NTPs – 8th – L Richardson, I Oliver, 15th – D Morgan

 

MOUNT XAVIER GOLF CLUB

Saturday, 18 July – Stroke

A Grade -1st – S Bosworth 75/7/68, 2nd – T Edwards on c/b 77/7/70, 3rd – T Steele on c/b 69/+1/70

B Grade – 1st – D Connor on c/b 78/12/66, 2nd – G Vawdrey 86/16/70, 3rd – R Browne 86/15/71

C Grade – 1st – P Jefferys 88/22/66, 2nd – J Hanrahan 95/27/68, 3rd – G Penhall 95/26/69

Best of the rest – T Haywood, A Dart, A Carmody, S McGregor, B Walker, J Foster

NTPs – 2nd – P Smith, 3rd – T Steele, 5th – S Pye, 9th – S Anderson Jnr, 10th – T Haywood, 12th – N Petrass, 16th – M Pye, 18th – P Smith

Ferret – L Smith

Punter – L Frawley

Eagle – T Steel 11th

Tuesday, 14 July – Stableford

1st – P Medic 6/43, 2nd – A Bedggood 9/36, 3rd – ‘K’ Ferguson 18/36

Best of the rest – R Hives, M Pye

NTPs – 14th – B Foster, 16th – N Edwards, 18th – K Kelly

 

MIDLANDS GOLF CLUB

Wednesday, 15 July – Women, stableford

A Grade- 1st – K Hughes on c/b 30pts, 2nd – J Guest 30pts

Wednesday, 8 July – Women, stableford

A Grade – 1st – J Miller on c/b 28pts, 2nd – K Hughes 28pts

Birdie – J Miller 14th

 

RACV GOLDFIELDS CRESWICK

Thursday, 16 July – stableford

Grade A – 1st – R Neville 38, 2nd – C Perry 37

Ball comp – A Bedggood 35, B Anstey 34, W Van Rossum 34, P Medic 34, M Puvanendran 34

Wednesday, 15 July – Women, stableford

A Cunnington 32, C Collings 30, R Dryne 29, M Macklin 17, H Pearse 15

 

ROKEWOOD GOLF CLUB

Saturday, 18 July – stableford

1st – C Neville 26, 2nd – T Snibson 25

NTP – 3rd – K Snibson, 5th – P Mathews, 12th – K Snibson, 14th – P Mathews

Punter – K Snibson

Ferret – C Neville

 

SNAKE VALLEY GOLF CLUB

Sunday, 19 July – Stableford

Men – 1st – B Stewart 36pts, 2nd – W Currie 35pts, 3rd – K Brierley 33pts

Women – 1st – D Alexander 24pts, 2nd – M Pye 23pts, 3rd – S Pye 21pts

Birdies – R Peters 11th, T Hearn 3rd

NTPs – 3rd – G Wolfenden, 5th – E Rodgers

Magpie balls – 1st – S Pye, 2nd – M Duke, 4th – C Boucher, 6th – C Boucher, 7th – B Stewart, 9th – T Hearn