Photo: FILE

Golf results for Wednesday, 24 June

June 24, 2020 BY

BALLARAT GOLF CLUB

Saturday, 20 June – Men and women, stableford

A grade – 1st M Park 4/39, 2nd – C Jolly 7/39, 3rd – B Holloway 5/38

B Grade – 1st – O Hodge 14/38, 2nd– J Radojevic 15/38, 3rd – T Brown 12/37

C Grade – 1st – J Goossens 18/40, 2nd – R Jones 18/37, 3rd – P Curry 18/36

Women – 1st – M Halsall 41/40, 2nd – C Bayly 42/34

Ball Rundowns – M Park 4/39, B Holloway 5/38, T Hodge 7/37, B Atwood 5/37, J Tubb 7/37, M Puvanendran 12/37, R Brennan 2/36, P Loaney 10/36, S Bucknell 9/36, S Foy 10/36, P Brady 13/36, P Curry 18/36, N Crellin 8/36, D Faulkner 17/36

NTPs – 17th A Grade – D Anstis, 17th B Grade – I Collins, 17th Women – P Murphy

Thursday, 18 June – Open stableford

A Grade – 1st – K Tester 13/40, 2nd – J Morcombe 12/39, 3rd – N Brennan 10/34

B Grade – 1st – T Spiers 16/36, 2nd – G Thomas 17/36, 3rd – K Madigan 15/35

C Grade – 1st – P Johnson 36/34, 2nd – G Harrowfield 26/34, 3rd – P Fletcher 20/33

Ball rundowns – B Anderson 12/34, T Tatt +1/34, P Gell 13/34, N Twaits 9/33, T Gorman 16/33, P Whittaker 17/33, P Shine 16/33, P Trevenen 7/33, T Christoffersen 10/33, B Walker 2/33, P Casement 14/32, R Schwanker 12/32, D Ringin 13/32, C Jolly 7/32, M Hallahan 15/31

Wednesday, 17 June – Women, stableford

A Grade – 1st – J Carr 13/37, 2nd – K Johnston 18/36, 3rd – J Livingston 22/36

B Grade – 1st – B Ross 29/36, 2nd – W Speer 26/35, 3rd – J Sanders 27/33

C Grade – 1st – M Cannon 37/33, 2nd – P Williamson 36/32, 3rd – J Edelsten 40/31

Ball rundown – V Waldron 11/34, B Clark 19/34, M Berry 17/33, S Sidebottom 22/33, K Kennedy 10/33, C Lillingston 18/32, S Peters 24/32, L Wells 28/31, B Oliver 26/31, A Hills 26/30, S McCuskey 33/30, J Walton 37/30, S Howie 20/30

Wednesday, 17 June – Men, stableford

A Grade – 1st – M Stewart 10/41, 2nd – P Bourke 11/40, 3rd – A Betts 6/39

B Grade – 1st – D Halsall 18/39, 2nd – G Leslie 26/38, 3rd – D Roache 27/37

Ball rundown – G Wilson 12/38, N Pritchard 13/38, S Bucknell 9/37, R Hines 15/36, S Gunn 6/35, M Cove 11/35, R Jansen 18/35, P Murphy 2/35

 

BANNOCKBURN GOLF CLUB

Wednesday, 17 June – Women, stableford, monthly medal

1st – L Thomson 37pts, 2nd – P Graham 32pts, 3rd – S Moosbrugger on c/b 31pts, 4th – A Pfarrer 31pts

NTP – 1st – S Moosbrugger

Magpie – 15th – L Drew

 

BUNINYONG GOLF CLUB

Thursday, 18 June – Men and women, open stableford

1st – S Lane 21/37, 2nd – D Todd 4/37, 3rd – D Young 15/36, 4th – T Sutherland 7/36, 5th – T Coverdale 3/36

Ball rundown – V Demasi 12/36, C Brennan 17/36, D Cinque 16/35, J Mandley 4/35, S Falla 16/35, A Jones 5/34, B Tolliday 0/34, K Robinson 9/34, M Palmer 11/34, M Innes +1/34, D Ellis 7/33, J McFetridge 14/33

NTPs – 2nd – V Demasi, 8th – J Hopkins, 13th – D Todd, 17th – T Sutherland

Tuesday, 16 June – Women, stableford, monthly medal

1st – S Tatt 31pts, 2nd – M Ellis 26pts, 3rd – B Stubbs on c/b 25pts

Ball comp – J Gow, M Beames

Hidden holes – S Tatt

Saturday, 13 June – Women, stableford

1st – B Stubbs 38pts, 2nd – A Inglis 37pts, 3rd – A Leeson 32pts

Ball comp – L Marriott, A Ciezki

Hidden holes – A Leeson

Chip-in – H Pascoe

 

RACV GOLDFIELDS CRESWICK

Saturday, 20 June – Stableford

1st – R Rosenow 13/38, 2nd – J Mytyk 12/38, 3rd – R Schwarz 12/38, 4th – R Cartledge 11/36, 5th – N Pawley 30/36

Best of the rest – L Stevens 21/35, M Loveless 8/35, L Hutchinson 17/34, X Vearing 11/34, S Leonard 17/33, B Anstey 14/33, M Lang 11/33, D Ellis 7/33, R Block 12/33, T Kelly 13/33, D Marshall 12/32, W Townsing 18/32, A Cross 5/32, P Kluzek 26/32, D Curnow 16/32, A Seamons 6/32, S Macaulay 18/32, A Dart 8/31, P Shelmerdine 15/31, B Lamb 15/31, G Raworth 11/31, S Trounce 3/30, I Flynn 19/30, D Tung 9/30, A Bedggood 14/30, P Medic 8/30, G Treacy 10/30, A MacOnachie 0/29, P Tacey 24/29, P Bates 15/29, J Taylor 15/29, D Gorin 12/29, S Armstrong 14/28, K Atkinson 21/27, B Hepper 33/27, N Taylor 10/27, M Harricks -2/27, S Slade 13/27, R Neville 24/27, C Mytyk 32/25, M Scarlett 25/24, S Anderson 10/23, J Russell 20/23, R Palmer 15/21, T Beacham 14/20, N Keen 17/19, A Wilson 17/19, P Lockett 38/19, C Logie-Smith 26/13

Thursday, 18 June – Stableford

1st – M Peters15/36, 2nd – R Cartledge 12/36, 3rd – D Marshall 12/34, 4th – B Lamb 12/34, 5th – M Loveless 8/32, 6th – S Sellars 34/32, 7th – S Slade 16/31, 8th – P Medic 8/31, 9th – P Lockett 38/31, 10th – A Bedggood 14/30, 11th – J Taylor 15/30

Front 9 – S Sellars

Hole in one – S Sellars 8th

 

INVERLEIGH GOLF CLUB

Wednesday, 17 June – Women, Robin Scott par

1st – D Morgan +2, 2nd – D Nicholls sq, 3rd – R Fatone -1, 4th – I Oliver -2

NTP – 8th – D Nicholls

 

MIDLANDS GOLF CLUB

Wednesday, 17 June – Women, 2-person stableford multiplier

1st – B Beseler and W Burns 52pts, 2nd – H Davidson and J Robinson 44pts, 3rd – M Quinlan and P Bandy 42pts

Birdies – P Bandy16th and 17th, G Skinner 16th

Pro comp balls – J Marshall, D Neale, J Miller, C Stephen, A Jelbart, V Cole, K Colins, J Guest

 

MOUNT XAVIER GOLF CLUB

Saturday, 20 June – Par

A Grade -1st – P Bourke 6/+4, 2nd – T Steele on c/b 0/+2, 3rd – M Kiellerup on c/b 8/+2

B Grade – 1st – T Reus 17/+2, 2nd – D Connor 13/+1, 3rd – K Dobbin on c/b 15/0

C Grade – 1st – C Iles 22/+5, 2nd – Z Nichells 21/+2, 3rd – R Pezzutti 20/0

Women – 1st – J Carter -3, 2nd – D Foster on c/b -4, 3rd – S Forrest -4

Women 9 holes – D Foster

Best of the rest – B Hancock, S Bosworth, D McBain, A Carmody, P Vennel, P Jeffreys

NTPs – 2nd – T Edwards, 3rd – M Kiellerup, 5th – G Vawdrey, 9th – S Bosworth, 10th – R Hobbs, 12th – Y Sullivan, 16th – P Vennell

Ferret – J Foster

Punter – E Allen

Tuesday, 16 June – Stableford

1st – N Edwards 7/38, 2nd – G Weber 9/37, 3rd – D Todd 4/36

Best of the rest – ‘K’ Ferguson, A Boyd

NTPs – 14th J Carter, 16th – D Connor, 18th – S Lenehan

Ferret – B Shears