Photo: FILE

Golf results for Wednesday, 27 May

May 27, 2020 BY

Ballarat Golf Club, Saturday, 23 May – Open stableford

A Grade – 1st S Day 6/38, 2nd – N Brennan 10/38, 3rd – A Maconachie, 2/37

B Grade – 1st – M Miller 11/40, 2nd – P Bourke 11/38, 3rd – I Davis 15/38

C Grade – 1st – L Cross 36/45, 2nd – B Cooper 18/41, 3rd – P van Schie 17/38

Ball rundown – R Monument 16/37, M James 20/37, T Brown 11/37, L Sims 16/37, A Brandenburg 5/37, B Sidebottom 18/37, C Crilly 6/37, K Boast 21/37, P Trevenen 7/37, S Gull 13/37, D Marriott 12/37, T Clayton 2/36, D Welch 15/36, U Neilands 17/36, J Morcombe 13/36, S Byrne 15/36, W McKnight 17/35, S Dummett 10/35, N Harrington 14/35, B Willian jnr 12/35, G Anders 9/35, D McConchie 1/35, T Shearer 3/35, J Smith 7/35, D McCarthy 8/35, B Walker 2/35, D Lockett 28/35

NTPs – A Grade pro pin – T Sheaer, B Grade pro pin – W McKnight

Thursday, 21 May – Open stableford

A Grade – 1st – J Bartlett 11/37, 2nd – R Schwanker 12/36, 3rd – T Hipke 10/35

B Grade – 1st – L CAIRNS 20/34, 2nd – P Brightly 20/32, 3rd – G McKenzie 16/31

Ball rundown – J McKenzie 11/35, T Stacey 12/33, N Twaits 7/33, A Burns 13/33, M Hallahan 15/32, M Hunter 9/32, R Jones 17/31, P Whittaker 17/31, P Bourke 11/30

Wednesday, 20 May – Open stableford

Division 1 – 1st B Sidebottom 19/40, 2nd – J Carr 14/38, 3rd – B Cooper 18/34

Division 2 – 1st E McMurray 24/33, 2nd – S Peters 23/32, 3rd – P Murphy, 23/32

Ball rundown – R Cassells 10/34, H Conradie 17/33, N Brennan 10/33, L Sims 16/32, M Wilson 20/32, L Mitchell 7/32, S Gunn 7/32, S Bibby 7/32, D Rogers 18/32, J Dunn 13/31, S Byrne 19/31

 

Bannockburn Golf Club, Saturday, 23 May – Stableford, 1st round president’s cup

A Grade – 1st – M McLaren 34, 2nd – W Hines 34, 3rd – A Clark 33, 4th – M Doherty 33, 5th – R Herbert 32, 6th – A Scott 32, 7th – Z Carroll 32, 8th – A Joyce 32

B Grade – 1st – J Donoghue 33, 2nd – A Evans 33, 3rd – B Hughes 32, 4th – P Graham 32, 5th – J Richards 32,6th – A Connor 31

Mid-week – 1st – G Armstrong 39, 2nd – D Van Den Bosch 32, 3rd – M McLaren 31, 4th – H Kersten 31

Wednesday, 20 May – Women, 18 holes par, monthly medal

1st – E Lynch -1, 2nd – A Pfarrer on c/b -3, 3rd – L Thomsonon c/b -3, 4th – A Salter -3, 5th – R Pfarrer -6

 

Buninyong Golf Club – Thursday, 21 May – Men and women, open stableford

1st – S Hughes 15/38, 2nd – M Innes 0/38, 3rd – B Carey 8/34, 4th – I Corcoran 9/33, 5th – A Jones 5/32

Ball rundown – D Todd 3/32, J McLeod 6/32, R Stephens 5/31, B Frost 11/31, D Stevens 27/30, G Palmer 9/30, B Hartmann 23/30

 

Inverleigh Golf Club, Wednesday, 20 May – Women, stroke, 2nd round autumn trophy

1st – I Oliver on c/b 107/27/80, 2nd – L Richardson 96/16/80, 3rd – S Lamb 114/31/83, 4th – S Hofmaier 108/23/85

Putting – D Nicholls 27 putts, G Stevens 27 putts

 

Midlands Golf Club, Wednesday, 20 May – Women, stableford

A Grade – 1st – D Gorin 30pts, 2nd – P Bandy 29pts

Best 9 holes (10-18) – P Bandy 18pts

Birdies – D Gorin 3rd and 9th, W Burns 7th, P Bandy 4th

Pro comp balls – L Day, J Robinson, K Connors, C Hill

Monday 12 hole comp – 1st – J Tocchet 25pts

Monday pro comp balls – S Mitchell 24, A Jelbart 23, G Fraser 22

 

Mount Xavier Golf Club, Saturday 23 May – Stableford, Frank Scully

A Grade – 1st – N Edwards 8/40, 2nd – T Haywood on c/b 6/35, 3rd – S McGregor on c/b 9/35

B Grade – 1st – J Evans 18/41, 2nd – N Petrass 18/37, 3rd – E Allen on c/b 14/35

C Grade – 1st – J McAninly 23/38, 2nd – R Hives on c/b 31/34, 3rd – 20/34

Women – 1st – A Glenwright 26, 2nd – J Carter 25, S Forrest 25

Women 9 holes – J Carter

Best of the rest – B Hancock, G Vawdrey, A Carmody, A Peterson, J Bartlett, D McEldrew

NTPs – 2nd – L Skrypko, 3rd – E Smart, 10th – P Vennell, 14th – R Storey

Ferret – L Skrypko

Tuesday, 19 May – Stableford

1st – K Kelly 18/40, 2nd – A Boyd on c/b 10/36, 3rd – N Edwards 8/36

Best of the rest – S Gunn, C McPhan

NTPs – 14th – A Boyd, 18th – A Boyd