Town & District GOLF – January 31, 201

January 30, 2019 BY

BANNOCKBURN GOLF CLUB

Women 18 hole Stableford
1st – R. Pfarrer 32, 2nd – S. Moosbrugger 31pts c/b, 3rd – A. Pfarrer 31 pts
NTP 1st – A. Pfarrer Magpie 8th – R. Pfarrer
26 January – Two Person Ambrose
1st – M McLaren and S Malone 60 net,
2nd – Z Carroll and N Carroll 65.5, 3rd
– J Peterson and H Kersten 66.5, 4th –
A Joyce and K De Silva 67.5, 5th – K
Alford and F Hitchcock 68
NTP 8th – W Hines, 10th – Z Carroll,
15th – H Kersten, 15th – R Pfarrer.
Mid-week
1st – H Kersten 38, 2nd – A Scott 37,
3rd – D Van Den Bosch 36, 4th – D
Armstrong 36, 5th – C Kucharshi 36, 6th
– P Bowstead 34

BUNINYONG GOLF CLUB
24 January – Men and Women Open Stableford
1st – Coverdale, Tim 43, 2nd – Fitzgerald,
Barry 43, 3rd – Duncan, Tim 43, 4th –
Gow, Leigh 42, 5th Thomas, John 42
Ball rundowns – Pascoe, Helen 40,
Prowse, Richard 40, Inglis, James 39,
Briers, Michael 39, Todd, David 39,
Grant, Chris 38, Diamond, Graeme 38,
Sheriff, Stewart 37
NTP 2nd – Tolliday, Philip, 8th – Pascoe,
Helen, 17th – Reynolds, Karl, 2nd shot
13th – Tolliday, Brett
Birdies – Boucher, Dale, Tolliday, Philip,
Tatt, Chris, Tolliday, Brett, Staples,
Daniel, Grant, Chris, Coverdale, Tim,
Thomas, John

CLUNES GOLF CLUB
23 January – Clunes Old Boys Par Three Day
1st – Ian Rowland, 2nd – Garry Lynch
NTP 3rd – Les Lockie, 8th – Barry
Sandlant
Longest putt 9th – Ian Rowland

CRESWICK GOLF CLUB
26 January – Privilege Cup
A Grade – 1st – R Block 41 c/b, 2nd – B
Anstey 41, 3rd – P Bates 37 c/b
B Grade – 1st – F Erkamps 41, 2nd – P
Kluzek 38, 3rd – K Atkinson 37 c/b
NTP 3rd – T Cunnington, 8th – J Russell,
13th – J Nesci
Punters – 17th – G Raworth
Magpie – 2nd – P Kiely
Eagles – 2nd – P Kiely, 7th – B Lamb
Birdie Ball – 7th – T Sinclair
Ferret Draw – P Tacey, T Kelly
Thursday Bag Boy Results
1st – J Mytyk 40 c/b, 2nd – B Lamb 40,
3rd – G Parsons 39 c/b, 4th – J Green 39,
5th – S Day 38

MIDLANDS GOLF CLUB
23 January – Womens Stableford – 3rd Round Summer Cup
A Grade – 1st – Jill Morrison 36 pts,
2nd – Donna Robinson on C/B 34 pts
B Grade – 1st – Bernadette Beseler 36
pts, 2nd – Jill Hopper 35 pts
C Grade – 1st – Jeanette Tocchet 34 pts,
2nd – Carmel Mahar 32 pts
NTP 3rd – Jill Morrison, 11th – Rhonda
Cator, 16th – Donna Robinson
9 Hole Comp (10-18) – Jeanette Tocchet
19 pts
Birdies – Helen Leech 2nd
Pro comp balls – Maree Morrison, Krista
Hughes, Helen Bushby, Rhonda Cator,
Carmel O’Neil, Carmel Mahar, Rosalie
Rajki, Wendy Burns, Glenda Mytyk
Monday 9-hole comp winner – Maree
Morrison
Monday Pro comp balls – Glenda Fraser,
Carmel O’Neill, Carmel Maher, Bev
Harwood, Ada Jelbart

SNAKE VALLEY GOLF CLUB
Single Stableford
1st – Ross Peters 41, 2nd – Denny Drew
41
Women – 1st -Carol Quilliam 28
NTP 3rd – J White, 5th – R Peters
Magpie Balls 1st – D Drew, 2nd – N
Clifford, 4th – D Rodgers, 6th – J Fraser,
7th – M Smith, 8th – R Johnson, 9th – D
Drew
Longest Drive men – D Gibson,
women – M Smith.
Birdies – R Peters, D Gibson, R Johnson,
J White, P Lewis

MT XAVIER GOLF CLUB
26 January – Four Person Irish Stableford
1st – K. Mason, C. Neville, T. Snibson
and J. Cole 126, 2nd – E. Allen, L.
Emonson, N. Petrass and T. Scholten on
c/b 123, 3rd – T. Edwards, M, Hynes,
B. Birmingham and S, McGregor on
c/b 123, 4th – R. Browne, R. Fugiel, C.
Fugiel and P. Jeffreys on c/b 123
NTP 2nd – T. Haywood, 3rd (second
shot) – C Iles, 5th (second shot) – W.
Mason, 9th (second shot) – W. Hoare,
10th – P. Vennell, 12th (SD) – J. Rees,
14th E. Frawley, Punters – E. Frawley,
16th – T. Haywood, 18th – G. Vawdrey.
Birdie draw – G. Vawdrey, C. Fugiel,
R. Murray, B. Klein, C. Reiling, T.
Edwards.
Eagles – D. Sandwith on 1st, T. Haywood
(hole-in-one on 16th)
Ferret – M. Grace.
Sandy – D. Sandwith

Thank you for supporting local journalism!